به گزارش “صبح رابر”؛ به نقل از باشگاه خبرنگاران، با فرارسیدن شب یلدا بازار برخی محصولات از جمله میوه، آجیل، تنقلات و شیرینی رنگ و بوی  خاصی به خود می گیرد.

همه ساله ایرانیان در طولانی ترین شب سال رسم براین دارند تا در مراسم شب نشینی خانوادگی که همراه با تناول میوه و آجیل های رنگارنگ است، دورهم جمع شوند.

البته ناگفته نماند که در آستانه این ایام به طور معمول قیمت اقلام پرتقاضا با نوساناتی روبرو می شود که اقشار کم در آمد را برای این سنت دیرینه با چالش هایی روبرو می کند.

با توجه به آنکه کمتر از سه روز به شب یلدا زمان باقی است، اما از هیاهو و شلوغی بازار خبری نیست که علت این امر را باید در نوسان قیمت و سودجویی مغازه داران جستجو کرد.  اما ماجرا تنها به این جا ختم نمی شود، چراکه برخی مسوولان خبر از افزایش مجدد قیمت در روزهای آتی می دهند که این امر به قیمت سر کیسه کردن مردم در شب یلدا تمام می شود.

محمد ارزانی ممقانی رییس اتحادیه آجیل و خشکبار با اشاره به آخرین وضعیت بازار شب یلدا اظهار کرد: در شرایط کنونی بازار آجیل و خشکبار از مطلوبیت نسبی برخوردار است، به طوریکه هیچ گونه افزایش غیر منطقی در این بخش نداشته ایم.

وی افزود: آجیل و خشکبار یک کالای صادراتی به شمار می رود که در هفته های اخیر تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز، قیمت آن حدود ۱۰ درصد در بازار افزایش یافت.

ارزانی ممقانی ادامه داد: برخی محصولات آجیل و خشکبار نظیر بادام هندی و تخمه آفتابگردان وارداتی است که به طور مستقیم نوسانات نرخ ارز، افزایش قیمت اقلام اساسی را به همراه دارد.

این مقام مسوول با اشاره به اینکه در شب یلدا هیچ گونه افزایش قیمتی نخواهیم داشت، بیان کرد: با توجه به شرایط مساعد تولید، هیچ گونه کمبود و نوسانی در بازار نخواهیم داشت.

وی نرخ هرکیلو پسته را ۳۵ تا ۸۰ هزارتومان اعلام کرد و گفت: همچنین قیمت هر کیلو بادام زمینی ۹ تا ۱۱ هزار،کشمش ۱۰ تا ۱۲ هزار، انجیر ۳۵ تا ۸۰ هزار، آجیل مخلوط ۲۵ تا ۶۵ هزار، برگه زردآلو ۲۰ تا ۳۵ هزار، برگه هلو ۲۵ تا ۳۵ هزار، مغز بادام درختی ۵۸ تا ۷۵ هزارتومان است.

رییس اتحادیه آجیل و خشکبار با اشاره به نرخ سایر اقلام در بازار افزود: نرخ هرکیلو تخمه آفتابگردان ۸ تا ۱۴ هزار،کدو گوشتی ۱۹ تا ۲۵ هزار، کدو مشهدی ۲۱ تا ۲۲ هزار، تخمه ژاپنی ۲۰ تا ۳۵ هزار و بادام هندی ۷۰ هزار تومان به بالا است.

وی تصریح کرد: اتحادیه با نظارت بر صنوف در تلاش است تا آجیل و خشکبار مورد نیاز آیین سنت دیرینه ایرانیان  را با قیمت و کفیت مناسب عرضه کند.

ثبات نرخ شیرینی در بازار شب یلدا

علی بهره مند رییس اتحادیه قنادان تهران از ثبات نرخ شیرینی شب یلدا خبر داد و گفت: با وجود افزایش قیمت مواد اولیه نظیر تخم مرغ و پودر نارگیل، هیچ گونه افزایشی را برای شب یلدا نخواهیم داشت.

وی با اشاره به نرخ مصوب انواع شیرینی در بازار افزود: نرخ هر کیلو شیرینی تر  و خامه ای منوط به خالص فروشی ۲۱ هزار و ۵۰۰، زبان و پاپیون ۱۸ هزار،گل محمدی ۱۷ هزار و ۵۰۰ و کیک یزدی ۱۳ هزار تومان است.

بهره مند ادامه داد: نرخ سایر شیرینی و کیک ها تابع عرضه و تقاضا، کیفیت محصول و توافق طرفین است.

رییس اتحادیه قنادان تهران با اشاره به نظارت بر عملکرد قنادی و شیرینی فروشی ها در آستانه شب یلدا، تصریح کرد: براین اساس قیمت انواع شیرینی توسط بازرسان در بازار کنترل خواهد شد .

افزایش ۵ تا ۱۰ درصدی قیمت میوه در راه است

حسین مهاجران رییس اتحادیه میوه و سبزی  درباره وضعیت قیمت میوه و تره بار شب یلدا اظهار کرد: با توجه به فراوانی و ذخیره انواع میوه، جای هیچ گونه نگرانی مبنی بر افزایش غیر منطقی قیمت در بازار وجود ندارد.

وی افزود: افزایش تقاضا برای برخی اقلام نظیر هندوانه، انار، خرمالو و ازگیل گرانی ۵ تا ۱۰ درصدی این محصولات در شب یلدا را به همراه خواهد داشت.

مهاجران نرخ هر کیلو انار را ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۷ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: همچنین قیمت هر کیلو هندوانه هزار و ۴۰۰ تا هزار و ۵۰۰، ازگیل ۳ تا ۴ هزار، خرمالو ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزارتومان است.

رییس اتحادیه میوه و سبزی با اشاره به نرخ سایر میوه ها در بازار بیان کرد: هر کیلو انگور بی دانه زرد با نرخ ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار و ۵۰۰، انگور بی دانه قرمز ۶ تا ۸ هزار، پرتقال جنوب ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۵ هزار، پرتقال شمال ۸۰۰ تا هزار و ۵۰۰ ، نارنگی اَنشو هزار و ۲۰۰ تا ۳ هزار و ۵۰۰ و نارنگی تخم ژاپنی ۲ تا ۴ هزار تومان در میدان عرضه می شود.

وی نرخ هر کیلو خیار رسمی را هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام کرد و افزود: نرخ هر کیلو خیار گلخانه ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار، لیمو شیرین ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار، سیب هزار و ۲۰۰ تا ۳ هزار و ۵۰۰،کیوی هزار و ۲۰۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰ و موز ۳ هزار و ۸۰۰ تا ۴ هزار و ۴۰۰ تومان است.

به گفته مهاجران نرخ هر کیلو سبزی خوردن هزار تا هزار و ۲۰۰ و سبزی جور (پلو،آش،قورمه) ۸۰۰ تا هزار و ۳۰۰ تومان است.

کمبود انار در بازار صحت ندارد

ابوالقاسم حسن پور مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به آخرین وضعیت تولید انار اظهار کرد: مجموع  سطح زیر کشت باغات انار حدود ۹۰ هزار هکتار است که براساس براوردها تولید انار حدود به ۸۰۰ هزارتن می رسد.

وی با اشاره به اینکه حدود ۲۰۰ هزارتن از تولید انار تبدیل به کنسانتره و فرآورده می شود، افزود: براین اساس ۶۰۰ هزارتن مابقی وارد بازار می‌شود.

حسن پور با اشاره به اینکه کمبود انار در بازار صحت ندارد، گفت: بخش قابل توجهی از انار تولیدی در سردخانه ها و انبارها دپو شده که برای شب یلدا به بازار عرضه می شود.

مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری قیمت هر کیلو انار را ۴ تا ۷ هزار تومان در بازار اعلام کرد.

شرایط مساعد تولید خشکبار در کشور

شکراله حاجی وند مدیرکل دفتر میوه های سردسیری و نیمه سردسیری وزارت جهاد کشاورزی  با اشاره به آخرین وضعیت تولید خشکبار در کشور اظهار کرد: امسال پیش بینی می شود که حدود ۱۷۰ هزارتن بادام، ۲۶۰ هزارتن گردو، ۳۵ هزارتن فندق و ۳۰۰ هزارتن پسته در کشور تولید شود.

به گفته وی؛ با توجه به شرایط مساعد تولید تنها در چند محصول  نیاز به واردات میوه خشک داریم.

حاجی وند مصرف سرانه پسته به ازای هر نفر را  ۷ دهم کیلو اعلام کرد و گفت: مصرف سرانه بادام ۱٫۵ کیلو،گردو ۴ کیلو و فندق ۲۵۰ گرم است که با توجه به میزان تولید، نیازی به واردات این اقلام نداریم.

مرغ گران می شود

محمد یوسفی رییس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی با اشاره به آخرین وضعیت بازار مرغ در آستانه شب یلدا اظهار کرد: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۴ هزار و ۸۰۰ تومان، مرغ آماده به طبخ درعمده فروشی های میدان بهمن ۶ هزار و ۴۰۰ ، غرفه های میدان میوه و تره بار ۶ هزار و ۹۴۰ و خرده فروشی سطح شهر ۷ هزار و ۵۵۰ تومان اعلام کرد.

وی با اشاره به اینکه نرخ منطقی هر کیلو مرغ در خرده فروشی ها ۸ هزار و ۵۰۰ تومان است، افزود: با توجه به بهبود نسبی تقاضا در آستانه شب یلدا احتمال افزایش نرخ مرغ در بازار وجود دارد.

بازار آشفته ماهی در شب یلدا

مهدی یوسف خانی رییس اتحادیه پرنده  و ماهی  با انتقاد از افزایش بی رویه قیمت ماهی در بازار گفت: امسال نرخ انواع ماهی صیدی در بازار به شدت بالا است به طوریکه تقاضای چندانی برای خرید وجود ندارد.

به گفته وی؛ با توجه به شرایط کنونی بازار بعید است که قیمت ماهی مجدد در آستانه شب یلدا افزایش یابد.

یوسف خانی با اشاره به نرخ انواع ماهی در بازار یادآور شد: اکنون نرخ هر کیلو شیر جنوب ۲۳ هزار،کپور ۱۳ هزار، قزل آلا ۱۲ هزار، تیلاپیا ۲۰ هزار، سفید پرورشی ۱۵ هزار، سنگسر طلایی ۲۰ هزار، سالمون نروژ ۷۰ هزار، راشگو جنوب ۴۷ هزار و شوریده بندر ۳۷ هزار تومان است.

کلیدواژه ها : ,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :