ادامه پیشروی‌های ارتش سوریه در استان حمص و محاصره مخالفان در مناطق مختلف این استان، شورای همکاری خلیج فارس از شورای امنیت خواست تا برای ممانعت از پیشروی‌های ارتش، تشکیل جلسه دهد.

 

به گزارش “صبح رابر” به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، شورای همکاری خلیج فارس از شورای امنیت خواست تا هر چه سریعتر نشستی فوری برای بررسی تحولات استان حمص و درگیری‌های نظامی میان ارتش سوریه و مخالفان در این استان برگزار کند.

 

در بیانیه صادر شده از سوی شورای همکاری خلیج فارس که پس از نشست این شورا در ریاض صادر شد آمده است: کشورهای عضو شورای همکاری خلیج (فارس) با نگرانی زیاد حوادث سوریه را دنبال می‌کنند و خواهان پایان محاصره‌ای هستند که ارتش سوریه با همکاری شبه نظامیان حزب الله علیه مخالفان وضع کرده است.

 

در این بیانیه آمده است: ما از شورای امنیت می‌خواهیم هر چه سریعتر نشستی را برای لغو محاصره شهر حمص (مرکز استان حمص) و دیگر مناطق این استان برگزار کند و مانع از ادامه اقدامات ارتش در حمص شود.

 

این اقدام شورای همکاری خلیج فارس پس از آن انجام می‌شود که ارتش سوریه نزدیک به یک هفته است عملیات گسترده‌ای را در استان حمص آغاز کرده تا شبه نظامیان مخالف را از مرکز این استان بیرون براند.

 

شهر حمص که سومین شهر بزرگ سوریه محسوب می‌شود هم اکنون در محاصره کامل ارتش سوریه است و شبه نظامیان برای ممانعت از ورود ارتش به مناطق تحت کنترل خود به شدت مقاومت می‌کنند.

 

بنا به گفته منابع نظامی سوریه، ارتش پیش‌روی‌های چشمگیری را در اطراف شهر حمص به دست آورده و خود را آماده می‌کند تا پایگاه‌های اصلی مخالفان در شهر حمص را تصرف کند.

 

بنا به گزارش‌های رسیده از درگیری‌های حمص، در 24 ساعت گذشته شمار زیادی از مخالفان در حمله ارتش سوریه و بمباران جنگنده‌های نیروی هوایی این کشور کشته شده‌اند.

 

مخالفان نیز مدعی هستند توانسته‌اند حمله ارتش در منطقه باب هود حمص را دفع کنند و نیروهای ارتش را به عقب برانند.

 

حمص یکی از استراتژیک‌ترین استان‌های سوریه است و راه اصلی کمک‌رسانی و حمایت لوجستیکی برای مخالفان در شمال و جنوب سوریه محسوب می‌شود. البته نیروهای دولتی نیز به همان اندازه به این استان برای نقل و انتقال نیرو و تجهیزات نیازمندند.

ارتش سوریه پیشتر شهر‌های القصیر و تلکلخ واقع در شرق استان حمص را از کنترل مخالفان خارج کرده بود و با این کار زمینه برای بیرون راندن کامل مخالفان از استان حمص فراهم شد.

 

جنگ در استان حمص به یک جنگ سرنوشت ساز تبدیل شده است و نتیجه این جنگ می‌تواند مسیر آینده تحولات نظامی در سوریه را مشخص کند. مخالفان پیشتر نسبت به شکست ارتش آزاد در این استان هشدار داده بودند و تاکید کرده‌اند در صورت کنترل ارتش بر استان حمص در هیچ مذاکره سیاسی مشارکت نخواهند کرد.

 

انتهای پیام

این خبر را به اشتراک بگذارید :