پایگاه اطلاع رسانی صبح رابر

19:04:48 - دوشنبه 18 اردیبهشت 1402
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بهترین عمر من در مدرسه و کلاس درس با بچه ها بود
فاطمه زهرا عطایی اعظم دبیرعلوم تجربی گفت:بهترین عمر من در مدرسه و کلاس درس با بچه ها بود و همین باعث سرزندگی و سرحالی من در زندگی می شد  خیلی بچه ها را دوست دارم و بچه ها هم به همچنین. وخیلی خوشحالم که علاوه بر تدریسی که دارم  درس زندگی هم به  آنها میدهم.

به گزارش “صبح رابر”؛ به  بهانه روز معلم و هفته عقیدتی سیاسی در سپاه پاسداران به دیدار معلمی که رکورد دار بیشترین رتبه ها در عرصه های مختلف علم و پژوهش دارا بود؛ رفتیم، معلم نمونه منطقه ای سال۸۸ ، رتبه برتر درس پژوهی استانی سال ۹۴، رتبه سوم کشوری جشنواره راهبرهای یاددهی و یادگیری سال ۹۵، رتبه اول کشوری جشنواره نوآوری و فرآیند آموزش سال ۹۶، رتبه سوم استانی جشنواره معلم پژوهنده سال ۹۶، معلم پژوهشگر برتر استانی سال ۹۸، معلم راهنما موفقیت دانش آموزان در جشنواره خوارزمی سال ۱۴۰۰، درج مقاله با عنوان انشاء و نویسندگی در نشریه ماهنامه آموزشی استان، رتبه های ورزشی و کوهنوردی، فرمانده مقاومت علمی بسیج، رتبه برتر قرآنی، تألیف کتاب، اینها تنها  گوشه ای از کارکرد و نقش تربیتی و هدایت‌گری فاطمه زهرا عطایی اعظم دبیر علوم تجربی در مدرسه نمونه دولتی با سابقه ۳۰سال خدمت است.

 خبرنگار صبح رابر با همراهی فرمانده حوزه مقاومت بسیج حضرت زینب (س) و فرمانده حوزه دانش آموزی شهرستان رابر پای صحبت های این معلم محبوب نشسته  که در ادامه می خوانید:

 از خودتان و شغل معلمی برایمان بگویید؟

فاطمه زهرا عطایی اعظم دبیرعلوم تجربی هستم و امسال سال آخر کاری به غیر از تدریس در مدرسه به عنوان مسئول شب نیز خدمت می کنم. همچنین خواستند دروس مدرسه نمونه دولتی را رایگان تدریس کنم بدون مزد، حقوق و اضافه کار برای بچه ها نیز از دل و جان کار می‌کنم.

بهترین عمر من در مدرسه و کلاس درس با بچه ها بود و همین باعث سرزندگی و سرحالی من در زندگی می شد  خیلی بچه ها را دوست دارم و بچه ها هم به همچنین. وخیلی خوشحالم که علاوه بر تدریسی که دارم  درس زندگی هم به  آنها می‌دهم فقط تدریس نیست؛ ارزش‌ها‌ی اسلامی که متاسفانه  در سال های اخیر تاحدودی توسط دشمنان تضعیف شده به آنها یاد آور می‌شوم و فکر می‌کنم بهترین رسالتی که ما معلم ها  داریم همین که اولا یک الگوی اسلامی برای دانش آموزان باشیم چون بچه ها خیلی معلمان را قبول دارند و خیلی تاثیر گذار برای بچه ها باشیم سعی کنیم که یک اثر  خیلی خوبی در زندگی برای بچه ها بگذاریم  چون اگر  یک دانش آموزی هدایت شود همین تا آخر عمرمان بس است.

سال‌های زیادی در آموزش و پرورش به عنوان معلم راهنمای  تحقیقات و پژوهش دانش آموزان شرکت ودانش آموزان زیادی را در امر تحقیق و پژوهش یاری رساندم.

مادرم معلم علوم و پدرم هم معلم بود؛ حقیقتش خیلی علاقه داشتم داروسازی قبول شوم اما به معلمی هم علاقه داشتم، سر جلسه امتحان کنکور من دو برگ را با هم بردم در انتخاب رشته ای که داشتم رتبه۲ تربیت معلم قبول شدم. آنقدر علاقمند به تربیت معلم و رشته معلمی شدم که همان موقع خود هم احساس کردم یک معلم موفقی خواهم شد چون که سال اول کارمان یک روستای دورافتاده ای از بافت به نام گوشک بود وقتی که بازرس از طرف اداره آموزش و پرورش داشتم همه بچه ها سوالات را بلد بودند، دانش آموزی نبود که بلند شود و سوالات جواب ندهد،  حتی گفتم  از سایر پایه ها هم بازدید کنید؛ گفتند: مشت نمونه خروار است، از همان موقع بود که وارد عرصه  تعلیم و تربیت شدم سعی کردم یک معلم خوبی باشم  و اخلاص شهید مطهری که در کار تعلیم و تربیت شاخص بود سعی من این بود در آموزش و پرورش این اخلاص را داشته باشم.

یادی از معلم پایه اول دبستانم خانم اباذری کنم  یادشان بخیر از بافت به رابر می آمد خیلی معلم خوبی بود، یادم هست روز معلم یک هدیه با مامانم گرفتیم و به خانه معلمم رفتیم و هدیه مان را تقدیمش کردیم.

ازهدایایی که دریافت کردید برایمان تعریف کنید؟

معلم راهنمایی هستم هر درسی یک معلم دارد، هیچ وقت توقع نداریم که به ما هدیه دهند همیشه هم به دانش‌آموزانم گفتم؛ بهترین هدیه‌ای که به ما می‌دهید همان درس خواندن آنهاست، یکسال در کرمان مدرسه ابتدایی پایه ششم را تدریس می‌کردم دو کلاس داشتم که بیشتر بچه‌ها بهم هدیه دادند، من می‌بایست ماشینم را بیاورم و پر از هدیه ببرم خانه، دوباره روز بعدی، دوباره روز بعدی، همه‌اش هدیه بود و هدایا را به مدرسه شبانه روزی تاج الدینی رابر که تدریس داشتم تقدیم کردم برای بچه‌هایی که در مسابقات امتیاز می‌آورند؛ این هدایا به بچه ها دهند.

هدیه روز معلم را به مادرم که معلمم بود تقدیم کردم مامانم معلم علوم راهنمایی بود هدیه ای که گرفتم وقتی کلاس سوم ابتدایی بودم از طرف اداره کل در کلاس ما آمدند معلمان «راحله تاج الدینی» مرخصی بود و آن روز «سلطنت خدادادی» به جای معلمان کلاس ما آمده بود، وقتی که از طرف اداره کل آمدند هر سوالی پرسیدند هیچ کس جواب نداد و همه را من جواب دادم  و معلم خدادادی به معلممان گفته بود دانش آموز عطایی تمام سوالات را جواب داده، روز بعد یک کادویی خیلی قشنگی را سر صبحگاه آوردند یکدفعه اسم من را خواندند؛ گفتند این هدیه از طرف معلم‌تان «راحله تاج الدینی» است وقتی  من هدیه را باز کردم دیدم خدای من از اول زندگی پیامبر(ص) تا آخر چند جلد کتاب روی هم و کتاب موش و گربه روی کتاب‌ها بود این واقعاً برای من شیرین بود.

 در مسابقات قرآن یکسری در دوران دانش آموزی رتبه اول استانی کسب کرده بودم ولی متاسفانه حقم ضایع شد مسابقه حضوری بین من و رتبه دوم گذاشتند در صورتی من اول شده بودم هم کتبی و شفاهی و دیگر نیاز به مسابقه حضوری نبود اما مسابقه حضوری را بین من و  رتبه دوم ناحیه ۲کرمان گذاشتند من به خاطر استرس یک زنگی را دیر زدم من را دوم و او را رامسر برای رتبه اول استانی بردند آنجا هم هدیه بهم دادند و خاطره خیلی خوشی از آنجا نداشتم چون حقم رتبه اول بود.

از دیگر موفقیت های خود برایمان بگویید؟

یکی از موفقیت‌های من ادامه تحصیل بعد از ازدواج بود که لیسانس و فوق لیسانس را با به دنیا آمدن بچه هایم اخذ کردم و پرورش گل و گیاه و توسعه آن تا حد فروش به بازار و موفق به اخذ مدارک هنری پاکسازی پوست صورت زنانه و آرایشگری و پیرایشگری از اداره فنی حرفه ای شدم و زمینه ازدواج فرزندانم را فراهم کردم وهم اکنون دو عروس دارم.

موفق به تألیف کتاب شدم همکارانی که تازه  شروع به کار در شغل معلمی شدند؛ اینکه تجربه ۳۰سال کاری‌ام برای آموزش بهتر روش های نوین تدریس را به همکارانم ابلاغ کنم یک کتاب نوشتم و برای دروس علوم تجربی پایه هفتم ،هشتم و نهم هر چه را که احساس می‌کردم  برای تدریس یک معلم و موفقیتش در تدریس برای دانش آموزان مفید است؛ در این کتاب آوردم.

 همچنین از سن ۱۷سالگی عضو ستاد نماز جمعه رابر بودم تا الان که حدود ۴۸سال دارم؛ خدمت کردم و افتخار این دارم  جزو اعضای ستاد نماز جمعه شهرستان هستم  و به مدت چندین سال در ستاد نماز جمعه کرمان و همچنین ستاد تبلیغات اسلامی کرمان شرکت داشته به علت اینکه سال اخیر از کرمان به رابر آمدیم؛ فعالیتم کمتر شده است.

و همچنین کارت بسیج فعال دارم  یکسال به سمت عقیدتی و سیاسی بسیج منصوب شدم و سالهای بعد هم به عنوان فرمانده مقاومت بسیج بودم، در دو سال اخیر هم به عنوان  فرمانده مقاومت بسیج علمی ابلاغ گرفتم که مشغول به کار هستم.

از ارتباط خود  با دانش آموزان و حال و هوای کلاس برایمان بگویید؟

من چون به کار و رشته تدریسم علاقه خیلی زیادی دارم  همیشه هم سر کلاس می‌گویم؛  بهترین لحظات عمرم من در کلاس وقتی هست که تدریس میکنم و آنقدر موقع تدریس عشق به کار و دانش آموزانم می ورزم که یک لحظه یاد خانه و زندگی ام نمی‌افتم.

همه سعی من این است؛ تا جایی که می‌توانم  سر کلاس درس مفهوم علمی را به بچه ها برسانم که سر کلاس یاد بگیرند و اصلاً دوست ندارم دانش آموزانم  در خانه کتاب ها را حفظ کنند، دوست دارم مفهومی یاد بگیرند همین امر باعث شده به علت زیاد ایستادن سر کلاس دیسک  کمر بگیرم که فقط بخاطر ایستادن خیلی زیاد هست اما نگران نیستم چون در راه علم هست؛ اشکال ندارد.

به نظر شما بچه ها چه اندازه از شما الگو گرفتند و می‌گیرد؟ 

من معلمی هستم که همیشه سعی میکنم پنج تا ده دقیقه از وقت کلاس را برای بچه‌ها بگذارم  و حرفم را می زدم  در زمینه نماز اول وقت، حجاب، اخلاق، دوست یابی خوب  در مورد اینکه چکار کنند یک شخصیت اجتماعی خوبی پیدا کنند، در زمینه پیشرفت علمی در مورد همه اینها صحبت می‌کردم اتفاقاً سال گذشته بود، دیدم گوشی ام زنگ خورد یکی از دانش آموزانی که۱۰ سال پیش من معلمش بودم  با من تماس گرفت و گفت: “مرا میشناسید من دانش آموز پایه ششم شما در کرمان بودم میخواستم به شما بگم آنقدر شما با صحبت های که برای ما می‌کردید، ارزشهای اسلامی را یاد گرفتیم بچه ها خیلی ها چادری و با حجاب و نمازی شدند که من به همین خاطر به معلمی علاقه پیدا کردم، خدا می‌داند به خاطر شما من دانشگاه فرهنگیان را انتخاب و رشته ریاضی زاهدان قبول شدم فقط به خاطر اینکه روی بچه ها تاثیر گذار باشم. ما هر چه داریم از شما داریم “؛ آنقدر من خوشحال شدم از آن وقت بیشتر تشویق شدم  بچه ها را بیشتر راهنمایی می‌کنم و اگر آنها را نسبت به اول سال مقایسه کنید آن بچه‌های که اصلاً برای نماز حضور پیدا نمی‌کردند حال همراه من برای نماز می‌ایستند و نماز می‌خوانند سعی می‌کنم همانطوری که خداوند خواسته در راه هدایت باشم دانش آموزانم  هم در راه هدایت  طرف خودم بیاورم.

معلم الگوی بچه ها هست بچه ها  قشنگ به معلم نگاه می‌کنند یک نکته خیلی مهمی که باعث شده  بچه ها خیلی تاثیر پذیر باشند اینکه  فقط حرف نباشد، حرف و عمل با هم باشد، وقتی میگوییم؛ نماز اول وقت، معلم نباید تنها یک جایی نماز بخواند باید در جمع بچه ها باشد و بچه ها ببیند معلمان نماز اول وقت میخواند و نماز برایش از درس مهمتر است.

 امام راحل رضوان الله تعالی علیه فرمودند: بالاترین فریاد ها نماز است وقتی بر نماز تأکید می‌شود؛ یعنی از درس هم مهم‌تر است ما باید درس کلاس‌مان را برای نماز اول وقت تعطیل کنیم.

  در مورد حجاب اسلامی که متاسفانه  یکسری از فرهنگ های غربی وارد کشورمان و جامعه اسلامی مان شده ما معلم ها خیلی وظیفه مهم و خطیری در ارشاد بچه ها داریم،  ما باید تمام توطئه های آنها را تضعیف کنیم و در حقیقت در یک جبهه دیگر بر علیه مزدوران و دشمنان کار می‌کنیم  که نگذاریم فرهنگ اسلامی از جامعه اسلامی رخت ببیند، باید با دل و جان مواظب این فرهنگ باشیم.

باور کنید من نه تنها در جمع کلاس تک به تک فردی در اتاق  مشاوره بچه ها را می برم  و با آن‌ها صحبت می‌کنم  اولاً می پرسم چرا بد حجاب شدید؟، چرا  حجاب خود را کنار گذاشتید، برایشان دلیل می‌آورم و آیه قرآن و کتاب  به آنها معرفی میکنم، کتاب زن در اسلام و  کتاب حجاب شهید مطهری را  مطالعه کنید و متوجه می شوند چقدر حجاب  خوب و ارزش زن چقدر والاتر است و واقعاً تشویق می‌شوند و بعضی‌ها هم به تدریج نه یک دفعه حجاب را رعایت می‌کنند، دانش آموز باید خودش حجاب را درک کند بلکه نه تنها در مدرسه، بیرون از مدرسه هم در مهمانی ها، بازار هم این دانش آموز بتواند حجاب خود را رعایت کند نه فقط  جلوی معلم، سعی دارم در فرصت های که پیش می‌آید بچه‌ها را راهنمایی و ارشاد کنم.

تعریف شما از معلم موفق چیست؟

معلم موفق را باید از چند جنبه نگاه کرد معلم موفق فقط کسی نیست تدریس خوب داشته باشد، اول از همه معلم باید آراسته باشد پوشش خیلی خوب و مطابق با ارزش های اسلامی تمیز و مرتب باشد، معلم باید منظم وسر وقت در کلاس حاضر شود این الگویی برای بچه ها می‌شود.

معلم باید برای کارش برنامه ریزی داشته باشد و بفهمد از این فرصتی که دارد چگونه نهایت استفاده را ببرد وقت اضافه نیاورد که به بطالت بگذرد، معلم باید دانش آموزش را بشناسد، تفاوت های فردی بچه ها بشناسد در هر صورت نباید نگاه یکسان به بچه ها داشته باشد و از همه یک توقع داشته باشد  معلم باید سر کلاس استرس بچه ها را کم کند.

 معلم موفق  کسی هست استرس بچه ها را کم کند خودم آزمون های زیادی می‌گیرم و بچه ها لذت می‌برند  از آزمون قبل از امتحان نمی‌گویم چه آزمون می گیرم بعضی وقت ها امتحان خود‌سنجی یعنی خودتان برگه را تصحیح و ببینید اشکالات خودتان را پیدا کنید.

بعضی وقت ها دیگر‌سنجی یعنی دیگری برگه بچه ها را بسنجند و بینند دوستشان چکار کردند، بعضی امتحانات مشارکتی و گروهی هست که بچه ها به صورت گروهی با هم کار می کنند اینگونه دانش آموزان ضعیف در گروه شرکت و نمره بالایی می‌گیرند خیلی  خوشحال می‌شوند مثل بچه های دیگر پیشرفت کردند و آزمون های متنوع دیگر.

معلم موفق معلمی هست که  سر کلاس بیان و سواد خوبی داشته و از بچه ها ارزشیابی کند با تکنیک های تدریس خوب و روش‌های نوین باید خوب درس را به بچه‌ها بفهماند تا در کلاس درس را یاد بگیرند. 

یکی از دانش آموزانم گفت: خانم عطایی! من از علوم بیزار بودم نه تنها این دانش آموز چند دانش آموز دیگر هم بهم همین را گفتند که ما از علوم بیزار بودیم وقتی از دبستان به راهنمایی آمدیم با تدریس و تکنیک های درسی شما، ما عاشق علوم شدیم که درخشش آنها را در رشته های داروسازی و پزشکی شاهد بودم.

معلم تیز هوشان مدارس می‌گویند: بچه های رابر از دیگر بچه ها خیلی بالا تر هستند، یکبار مدرسه نمونه دولتی اباصالح دبیر شیمی دعوت کردند که با بچه ها فوق برنامه کار کنند من خودم در دفتر بودم دبیر شیمی بعد از جلسه  اول آمد در کلاس گفت: لذت بردم از بچه های کلاس که  هم بچه های خوبی بودند و هم معلم خوبی داشتند این بچه ها به اندازه بچه های دوم دبیرستان من شیمی بلد هستند.

شیرین ترین و به یادماندنی ترین خاطره خودتان برایمان بگویید؟

“شیرین ترین خاطره که فراموش نشدنی خاطره ام شده یک روز نمیدانم مهدکودک یا دانش آموز بودم از معلمم خیلی یک لحظه خوشم آمد، مامانم یک عالمه پسته به من داده بود بعد من پسته ها را برداشتم با اصرار زیاد همه را به معلمم دادم، زنگ تفریح که شد گرسنه ام شدم، دیدم پسته ندارم خوراکی ام به معلمم دادم، رفتم دفتر مدرسه، پدرم آن زمان معلم کلاس پنجم بود، شروع به گریه کردن کردم و گفتم “خانم معلمم پسته‌هایم را خورده، من گرسنه ام هیچی ندارم بخورم، آنقدر گریه کردم همان خانم معلم خوراکی از توی دفتر مدرسه بهم داد”.

در مورد جنایت سبزوار برایمان بگویید؟

متاسفانه خبر بسیار دردناکی بود که وقتی  شنیدیم شهید الداغی از  شهر سبزوار به رحمت ایزدی پیوستند  روحشان شاد و خداوند به خانواده شان صبر دهد این مشکلاتی که در جامعه ما به وجود آمده باید از خودمان بپرسیم چرا جامعه اسلامی جولانگاه این افراد مزدور و پست شده هتک حرمت به دختران ایران می کنند. 

متاسفانه وقتی از طرف غرب و آمریکا  و اسرائیل، سعی در کمرنگ کردن ارزش‌های اسلامی ما دارند خیلی از جوانان گول می‌خورند  فکر می‌کنند برنامه های آنها به نفع دختران ما هست و فکر می‌کنند واقعا بد حجابی،  بی‌حجابی  همان آزادی هست. بعضی ها پیرو این افکار شدند و زمینه برای این هتک حرمت ها آغاز شود، چرا باید دختران مادر جامعه ما امنیت نداشته باشند منشأ این بی امنیتی از کجاست؟، چرا باید آن جوان لاابالی  اینقدر راحت چاقو زیر لباسشان پنهان کند؟. چرا باید به اینها آزادی داده شود  مقصر اصلی مشکلات جامعه اسلامی کیست؟.

اگر جلوی آزادی آنها گرفته می‌شد  قانون محکم‌تر عمل می‌کرد، ما شهیدانی مثل شهید الداغی و شهدای دیگر را نداشتیم که جلوی چشم ما پر پر شوند، درود و سلام می‌فرستیم به روح ایشان و دیگر شهدایی که در این راه به شهادت رسیدند که برای دفاع از  ناموس شان که فرقی نمی‌کرد انگار دختر خودشان بودند دیدند در یک جبهه جنگی انگار قرار گرفته اند و مثل کار داعشی ها انجام میدهند؛ فکر نمی کنند من رزمنده نیستم  نه تنها ایشان بلکه از تمام جوانان  اسلامی توقع  داریم که  برای امنیت دختران جامعه اسلامی؛ امنیت ناموس این کشور، برای امنیت عفیف های این کشور مقابله کنند تا جوانان ما بهتر بتوانند در این کشور  قدم به عرصه جامعه بگذارند و بتوانند پیشرفت علمی داشته باشند با امنیت کامل بتوانند درس بخوانند و پیشرفت کنند.

پیگیری قانون اگر تعداد آمران به معروف و نهی از منکر را بیشتر می‌کردند خیلی  بهتر بود .یادم هست زمانی من دبیرستانی بودم  جزو نیروهای امر به معروف و نهی از منکر رابر بودیم  از طرف سپاه ماشین می‌آمد یک گروه خانم و یک گروه اقا سوار ماشین می شدیم از بالای شهرمان پیاده قدم به قدم  همه امر به معروف نهی از منکر می‌کردیم  حال اینگونه افراد باید تربیت شوند وقتی بدانند یک گروه  امر به معروف می‌کنند مردم یاد می‌گیرند و جنبه کلی و عامیانه  پیدا می‌کنند.

چقدر خوب است هر ارگان و منطقه ای، هر مدرسه و اداره‌ای برای خود یک گروه امر به معروف و نهی از منکری داشته باشد و جلسات  در حد جلسه و اطلاع رسانی نبود فقط عملی انجام می‌شد؛ مسئولان پیگیری کنند.

 امنیت خود را مدیون شهدا می‌دانیم،  چرا ما جلوگیری نمی‌کنیم، هر بانک و اداره‌ای، همه مکان های سیاحتی ، گردشگری، و کاری و تفریحی جلوگیری می‌کردند از افراد بی‌حجاب و بدحجاب آنها را تضعیف می‌کردند در عوض ارزش‌های اسلامی را بالا می بردند، مثلا خانم های که بدحجاب بودند امکانات برای آنها محدود می کردند باید ارزشهای اسلامی را تشویق کرد.

وقتی که مردم در جنگ نرم از یک چیزی لذت ببرند دشمن  یکسری ضد ارزش ها را زیبا جلوه می دهند و جوانان به طرف آن زیبایی ها کشیده می‌شود  اگر ما بتوانیم بر خلاف آنها در جبهه  مقابل آنها ارزشهای اسلامی را طوری زیبا جلوه بدهیم و روی آنها کار کنیم، جوانان به طرف ارزش‌های اسلامی کشیده می‌شوند و ارزش‌های اسلامی باید در جامعه اسلامی زیبا جلوه کنند، همین امر باعث گرایش جوانان به سوی  این ارزش ها خواهد بود.

در پایان این گفت وگوی شنیدنی از این معلم محبوب تجلیل شد.

انتهای خبر

تابناك وب سجام تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب