پایگاه اطلاع رسانی صبح رابر

۳:۳۵:۱۰ - دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۳
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
براستي هر آنچه ديده بيند دل كند ياد؟
به گزارش “ صبح رابر” به نقل از وبگاه  آفتاب رابر ،تكنولوژي ماهواره با داشتن مزايايي از جمله پوشش مناسب ، سرعت عمل بالا ، امكان ارتباط با دورترين و غير قابل دسترس ترين مناطق و به صرفه بودن ، داراي تأثيرات منفي رواني ، اجتماعي ، اقتصادي ، سياسي بر روي مخاطبان و كابران […]

به گزارش “ صبح رابر” به نقل از وبگاه  آفتاب رابر ،تكنولوژي ماهواره با داشتن مزايايي از جمله پوشش مناسب ، سرعت عمل بالا ، امكان ارتباط با دورترين و غير قابل دسترس ترين مناطق و به صرفه بودن ، داراي تأثيرات منفي رواني ، اجتماعي ، اقتصادي ، سياسي بر روي مخاطبان و كابران خود مي باشد . به عقيده خيلي از نظريه پردازان و كارشناسان از جمله هربرت ماكوزه ؛ تكنولوژي نوين ( مانند ماهواره) بر خلاف ظاهرش در واقع وسيله تسلط براي مردم به شمار مي آيد ف تكنولوژب به حريم آزادي هاي دروني و فردي كنشگران تجاوزكرده و توان هر گونه تفكر … در روابط اجتماعي را از انسان ها گرفته است . البته به نظر وي تكنولوژي ذاتاً چنين خصلتي ندارد ،( بلكه گردانندگان و سردمداران و استفاده كنندگان آن ) به آن چنين ماهيتي را بخشيدند … بريورمن مي گويد كه تكنولوژي ( شبكه هاي ماهواره اي ) به جاي آنكه رنج ها و سختي هاي كار را براي ( كاربران ، مخاطبان ) كاهش داده و مايه فراغت و برخورداري بيشتر آنها شده باشد … مايه استثمار هرچه بيشتر و كاملتر آنها شده است ( ريترز ، نظريه هاي جامعه شناس معاصر ، ترجمعه محسن ثلاثي ص 265-261) علاوه بر اين آثار ، گفتني است كه فضاي حاكم به كار گيري غير علمي و غير اخلاقي ماهواره در جامعه از سوي بسياري از مخاطبان موجب شده كه يك نوع احساسات و نيازها ي كاذبي در جامعه مخصوصاً در بين استفاده كنندگان غير اصولي و غير اخلاقي آن شايع و رايج باشد ، كه در اين صورت ارزش ها ي ديني و اخلاقي و فرهنگي جامعه را تهديد مي كند ، با به كار گيري آن به احتمال زياد اعضاء خانواده و هم چنين ديگر همسايگان به استفاده از آن تحريك خواهند شد . و خانواده هاي ديني و مذهبي از اين كار بيشتر آزرده خاطر خواهند بود . لذا شايسته است در چنين مكان هايي و در چنين فضاهايي مورد استفاده قرار نگيرد . توجه به اين تأثيرات عميق شبكه هاي ماهواره اي بر ابعاد گوناگون شخصيتي ، رواني ، و زندگي فردي و اجتماعي در جوامع گوناگون دولت ها را نيز به عكس العمل واداشته است برخي از دولت ها آزادي مطلق و برخي ديگر ف ممنوعيت كامل دسترسي به برنامه هاي تلويزيوني ماهواره اي را به عنوان راهبرد اصلي برگزيده اند . اهداف دنبال شونده برخي از شبكه هاي فارسي زبان ماهواره اي را مي توان به د و بخش تقسيم كرد: 1- هدف گذاري بر روي قشر زنان به عنوان مخاطب خاص 2- ايجاد تغييرات اجتماعي .

تأثيرات و پيامدهاي برنامه هاي شبكه هاي ماهواره اي بويژه فارسي زبان ، ترويج سبك زندگي غربي با ظاهري شرق پسند ، مشروعيت بخشيدن به روابط نامشروع و شكستن هنجارهاي اجتماعي و الگو سازي دختران بي هويت بيانگر رويكرد اين شبكه ها با توجه به هدف تعيين شده آن است . سوژه ها و داستان اكثر سريال ها ي ماهواره با محوريت زنان و احتمالا براي تحريك حس برتري جويي و حق طلبي آنان انتخاب شده است . قبح زدايي از گرايش هاي هم جنس گرايي و ترويج آن و لزوم لذت بردن از دنيا به هر شكل ممكن نيز از ديگر اهداف اين شبكه هاست . متاسفانه در تيزرها و نماهنگ هاي تبليغي و ويژه در اكثر سريال هاي ماهواره شاهد تصاويري از ابتذال پوششي و انحطاط اخلاقي اجرا كنندگان و هنر پيشگان زن اين برنامه ها و سريال ها هستيم . معاشقه و شوخي هاي غير اخلاقي و گاه رقص زنان در اين شبكه ها به نمايش مي آيد . كارشناسان طراح اين نوع برنامه ها بر اين باورند كه مهم ترين گام در جهت انهدام و به انحراف كشيدن جامعه اسلامي و بويژه ايران ، تبليغ سبك زندگي غربي به عنوان سبك مدرن و امروزين زندگي است كه در نهايت باعث تغيير و استحاله سبك زندگي جوامع اسلامي خواهد گرديد . رهبر معظم انقلاب در يكي از سخنراني ها با اشاره به يك كشور مسلمان در اين زمينه فرمودند : وقتي روستاها و شهر هاي افغانستان بر اثر موشك هاي آمريكايي ويران مي شدند و ملت مظلوم افغانستان زير بمباران آمريكايي ها دست و پا مي زدند ، يك استراتژيست نظامي آمريكا گفت: اگر به جاي اين موشك ها ف براي جوانان افغان ، لباس زير زنانه و وسايل شهوتراني و پوشش هاي سبك زندگي غربي و آمريكايي بفرستيد ، مي توانيد افغانستان را بدون صرف اين هزينه ها تصرف كنيد و خرج تسليحات در كيسه تان باقي بماند . به جاي بمب و موشك و راكت ، سي دي هاي پورنوگرافي و منظره ها و ادبيات مهيج و شهوت انگيز را در ميان آنها ترويج كنيد . آن وقت كار بر شما آسان مي شود . پيرامون هجمه هاي جنگ رسانه اي دشمن عليه جامعه اسلامي بخصوص قشر زنان كه به واقع مادران حال و آينده و مربيان انسانساز اين مرز و بوم مي باشند ، اقدم به ايجاد آگاهي و بصيرت افرايي گردد ، اميد است مثل هميشه ، زنان غيور ايراني در مواجهه با اين هجمه هاي مخرب فرهنگي ف سبك زندگي فاطمي را پيشه گيرند و با تأسي جستن به اسوه عفت و حيا ، حضرت فاطمه (س) روز به روز موجبات تعالي و ارتقاي ارزش هاي ديني و معنوي جامعه را بيش از پيش فراهم سازند . متاسفانه بايد گفت بيشتر افرادي كه وابسته و به نوعي معتاد ماهواره مي شوند افرادي هستند كه اگر از آنها سوال شود كه چگونه در اين دام افتاد ند ، پاسخشان جز اين نيست كه خواهند گفت با نگاه اول و گوش دادن به آن . از اين رو تبعاتي به دنبال خواهد داشت عادت به تماشاي اينگونه تصاوير انسان را به معضلي به نام هرزه گري و هرزه نگاري ماهواره خواهد كشانيد، اعتيادي كه ممكن است آدمي را به نكبت بار ترين زندگي بكشاند .

 انتهاي پيام /

سجام