پایگاه اطلاع رسانی صبح رابر

۱۸:۲۵:۰۰ - شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
فصل برداشت گردو؛
پوست سبز گردو گونه گیاهی مغفول مانده در رابر
درهنگام برداشت گردو فقط میوه این گونه گیاهی مورد استفاده قرار گرفته این در حالی که حدوداً سالانه چندین هزار تن پوست سبز گردو نیز تولید می شود که به عنوان پسماند روی دست باغداران و کشاورزان رابری انباشته و گاه دردسر ساز و یا در زباله های شهرداری دور ریخته می شود.

به گزارش صبح رابر ، کار برداشت گردو در شهرستان رابر از اوایل شهریورماه آغاز شده و همچنان ادامه دارد.
به گفته ایمان کریم قاسمی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رابر بیش از ۴هزار و ۵۰۰هکتار ازسطح باغات شهرستان رابر به گردو اختصاص دارد و گردوی مناطق کوهستانی رابر از نظر کیفیت و مزه در حد عالی وشناخته شده است،اما متاسفانه درهنگام برداشت گردو فقط میوه این گونه گیاهی مورد استفاده قرار گرفته این در حالی که حدوداً سالانه چندین هزار تن پوست سبز گردو نیز تولید می شود که به عنوان پسماند روی دست باغداران و کشاورزان رابری انباشته و گاه دردسر ساز و یا در زباله های شهرداری دور ریخته می شود.
غافل از آنکه همین مواد زائد ارزش اقتصادی فراوان دارد. به گفته گیاه شناس و پژوهشگر کشاورزی، پوست سبزگردو سرشار از تانن است که در صنایع رنگ سازی دارو سازی مواد آرایشی و چرم سازی کاربرد فراوان دارد.

و از فرآوری پسماند گردو می شود سالی ۲۰ هزارتن تانن تولید کرد که در حال حاضرتانن در ازای خروج ارز فراوان به کشور وارد می شود.

پوست سبز گردو سرشار از آنتی اکسیدان است که در ساخت دارو، رنگ مو و مواد آرایشی کاربرد فراوان دارد.
همچنین در برخی کشور‌ها برای ضد عفونی کردن محصولات کشاورزی مثل برنج و حبوبات و همچنین تولید سموم دفع آفات نباتات از عصاره پوست سبز گردو استفاده می کنند.

خمیر پوست سبز گردو جرم گیر قویی است که به خصوص جرم لثه‌ها را براحتی پاک و دندان‌ها را براق می‌کند.
در حال حاضر تقریبا همه پوست سبز گردوی تولیدی شهرستان رابر دور ریز می‌شود. فقط بخش ناچیزی از این ماده باارزش آن هم به صورت سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در گذشته البته میزان مصرف بیشتر بوده و در رنگرزی استفاده زیادی از آن می‌شد و با استفاده ازپوست سبز گردو رنگ مورد نیاز کارگاه رنگ سازیش را تامین می‌ کردند و با جمع آوری و خشک کردن و پودرکردن این ماده به ظاهر زائد، رنگ طبیعی تولید و با آن کلاف‌های خام بند هایش را رنگ و این رنگ حاصله از پوست گردو کاملا طبیعی با دوام و ماندگار در مقایسه با رنگ‌های شیمیایی از اصالت، شادابی و ثبات بالایی برخوردار است.
سرمایه گذاراران میتواند با سرمایه گذاری در این گونه گیاهی گامی مهم در اقتصاد این شهرستان بردارند.


انتهای پیام/

تابناك وب سجام تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب