پایگاه اطلاع رسانی صبح رابر

۸:۲۳:۳۴ - سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۲
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ماه مبارك رمضان درشهرستان رابر
حالا كه يك بار ديگر به مهماني خدا دعوت شديم چه طور فرصت را غنيمت بشماريم …از خدا بخواهيم خودش به ما توفيق بدهد به گزارش“صبح رابر “مردم شهرستان رابربا آغاز  فرا رسيدن ماه بندگی خدا را با اجراي سنت ديرينه و کهن به غبار روبی و عطر افشاني  مساجدو خانه تكاني مي پردازند.در اين […]

حالا كه يك بار ديگر به مهماني خدا دعوت شديم چه طور فرصت را غنيمت بشماريم …از خدا بخواهيم خودش به ما توفيق بدهد

به گزارش“صبح رابر “مردم شهرستان رابربا آغاز  فرا رسيدن ماه بندگی خدا را با اجراي سنت ديرينه و کهن به غبار روبی و عطر افشاني  مساجدو خانه تكاني مي پردازند.در اين ماه آثار جرم و جنايت كاهش پيدا مي كند و مردم علاوه برجسم معنوي، روح معنوي پيدا مي كند

 ماه رمضان که نهمین ماه سال قمری است روزه می گیرند و این کار را با دقت تمام انجام می دهند و تقریباً یک ساعت قبل از اذان صبح غذایی که آن را ( سحری ) می نامند صرف می کنند و پس از آن تا غروب روز بعد هیچ آب آشامیدنی و یا غذایی نمی خورند. سحری که مردم رابر تهیه می کنند اغلب  خرما و سبزي وانواع پلوها و خورشت ها می باشند که بعد از خوردن آن به نماز و نیایش می پردازند. روزها ختم قرآن در مساجد برپا می کنند و بعد از ختم قرآن به نماز جماعت می پردازند.

زولبیا و بامیه نیز از شیرینی های خاص ویژه ماه مبارک رمضان است که طرفداران بسیاری دارد و هنگام افطار از آن استفاده می شود.

120 جلسات قرآن درماه مبارك رمضان در شهرستان رابربرگزار مي شود كه جلسات متعدد قرآن به قرائت  قرآن، تفسير قرآن ،بیان احکام، تفسیر، تجوید، روخوانی و روانخوانی قرآن، دعاهاي ماه مبارك رمضان و ختم يك جزءاز قرآن كريم در هر روز ماه مبارك رمضان ،راهنمایی و ارشاد مردم به ویژه مشاوره خانوادگی، رفع اختلاف، اصلاح بین مردم، دعوت به تقوا و پاک‌دامنی، امر به معروف و نهی از منکر، سرکشی و دلجویی از یتیمان، فقرا، مستمندان و سرکشی از خانواده های بزرگوار شهدا و جانبازان عزیز در صورت توانایی بخشی ،افطاري به ايتام و شبهاي قدر افطاري دادن و شب زنده داري و جمع آوري كمك هاي نقدي و غير نقدي مردمي به نيازمندان و تحويل كمكهاي مردمي به كميته امدادامام خميني(ره)، يا به مساجد يا به نيازمنداني كه در سطح شهر وجود دارد از برنامه های عمومی است .

 و  از محورهای فعالیت حوزه هاي مقاومت بسيج به برپایی و برگزاری کلاس های آموزش خانواده و کلاس آموزش احکام و قرآن و کارگاه های عملی آموزش طهارت، شیوه محاسبه خمس و زکات،امر به معروف و نهی از منکر، سرکشی و دلجویی از یتیمان، فقرا، مستمندان و سرکشی از خانواده های بزرگوار شهدا و جانبازان عزیز در ماه مبارک رمضان باشد

برای افطار دررابرمردم از غذاهای خاصی که فقط مخصوص این ماه است استفاده می کنند که زولبیا و بامیه و رنگینک و آش جزء آنها می باشد و بعد از افطار به دیدن یکدیگر می روند و این دید و بازدیـد را ( ماه رمضانی ) می گویند. در شهرستان رابر شب های قدر را بسیار محترم می شمارند و دراین شب ها به مساجد و حسینیه ها می روند تا صبح بیدار می مانند ودعا می خوانند.

بعضی به پیشواز ماه مبارک رمضان رفته از مدتی قبل از ماه مبارک رمضان در روز هایی که بشود روزه رفت روزه می گیرند.

در ایام ماه مبارک رمضان بعضی نذر دارند و افطاری می دهند و بطور کلی مهمانی ها در این ماه بصورت افطاری برگزار می شود.

 

برنامه های ویژه و مناسبتیبرپایی مراسم جشن میلاد حضرت امام حسن(ع) در نیمه ماه مبارک رمضان، احیای شب های قدر بزرگداشت روز قدس و عید سعید فطر، از دیگر برنامه ها در ماه مبارک رمضان است.

همچنین، در برخی از نقاط رابر مرسوم شده که در روز ولادت حضرت امام حسن(ع) برخی از افراد خیر، هزینه آرد و دستمزد یک یا چند نانوا را پرداخت کرده و در روز نیمه ماه مبارک رمضان، به صورت صلواتی به مردم نان می دهند، این سنت حسنه را می توان با کمک افراد خیري داد و از کریم اهل بیت،‌ حضرت امام حسن مجتبی(ع) در انفاق و خیرات تبعیت کرد.

این شب ها هم از بعد مادی و هم از بعد معنوی با شب های دیگر ماه مبارک رمضان تفاوت دارد.

 

روزهايي كه به شهادت برخورد مي كنند دعوت از روحاني به سوگواري ائمه (ع) عزاداري ، روضه خواني مي پردازند و روز ميلاد امام حسن مجتبي (ع)به برگزاري جشن و افطاري در مساجد ياخانه هاو همسايگان و نيازمندان مي دهند

 

شب های احیا : شبهای لیله القدر
ازویژگی های شب قدر همچون تعیین سرنوشت یک ساله و بلکه چندین ساله اشخاص، شب رهایی از بیماری ها و رنج ها، شب نزول قرآن و شب ولایت، در این ایام و لیالی ضروری است.

 

درشب های نوزدهم، بیستم و بیست و سوم ماه مبارک رمضان رابري ها در این شبهای پر فیض وبرکت زنان و مردان اكثرا درمساجد و خانه ها احیا می گیرند خانواده ها سعی می کنند فرزندانشان را به همراه خود در مساجد ببرند و تا از واعظ و سخنرانی روحاني در مسجد که پیرامون فضیلت این ماه مبارک و احیاء و زنده داری شبهای لیله القدر است بیشتر بدانند در این شبها بعد از خوردن افطاری مومنین به مساجد رفته تا وقت سحر به دعا خواندن و راز و نیاز با پروردگار می پردازند که در این شبها دعاهای مخصوصی می خوانند و قرائت قران در این شب ها انجام می شود.وافطاري ياسحري به مساجد، خانه ها ،همسايگان و نيازمندان مي دهند

مقام معظم رهبری درباره ویژگی ها و فواید این شب ها می فرماید:« در ماه رمضان… (در همه روزها و شب‌ها) دل‌هایتان را هرچه می‌توانید با ذکر الهی نورانی‌تر کنید، تا برای ورود در ساحت مقدس لیلة‌القدر آماده شوید؛ که «لیله‌القدر خیر من الف شهر؛ تنزل الملائکه والروح فیها باذن ربهم من کل امر» شبی که فرشتگان، زمین را به آسمان متصل می‌کنند؛ دل‌ها را نورباران و محیط زندگی را با نور فضل و لطف الهی منور می‌کنند. شب سلم و سلامت معنوی«سلام هی حتی مطلع الفجر» شب سلامت دل‌ها و جان‌ها، شب شفای بیماری‌های‌ اخلاقی، بیماری‌های معنوی، بیماری‌های مادی و بیماری‌های عمومی و اجتماعی؛ که امروز متاسفانه دامان بسیاری از ملت‌های جهان، از جمله ملت‌های مسلمان را گرفته است! سلامتی از همه این‌ها، در شب قدر ممکن و میسر است؛ به شرطی که با آمادگی وارد شب قدر بشوید».(5)بیدارشدن در سحرهای ماه مبارك رمضان

از قدیم الایام برای بیدارشدن در سحرهای ماه مبارك رمضان و تشخیص وقت دقیق سحر و انجام اعمال مخصوص سحر از وسایل و روشهای گوناگونی استفاده می كردند. بعضی از این روش ها امروزه نیز متداول و برخی منسوخ شده

صدای مناجات

بسیاری از مردم با صدای مناجاتهایی كه از یكی دو ساعت مانده به سحر از گلدسته های مساجد بلند می شود از خواب بیدار می شوند و به فرایض دینی و آماده كردن سحری می پردازند.

در قدیم مناجات كنندگان هر كدام با روشی خاص و وقت معینی مناجات را آغاز می كردند . بعضی از روی ستاره ها، بعضی با اذان خروس و برخی به وسیله ساعت زنگدار وقت خود را تنظیم می كردند. تلویزیون ساعت  دار و تلفن همراه و نیز جدیدترین وسائل بیدار كردن مؤمنان برای سحری است.

روز قدس(جمعه آخر ماه مبارك رمضان )

آمادگی حضور مردم در هر چه با شکوه تر برگزار کردن روز قدس که به فرموده امام خمینی(ره)«فقط روز فلسطین نیست، روز اسلام است؛ روز حکومت اسلامی است(6)»

در روز قدس مردم شهرستان رابر در راهپيمايي شركت مي كنند مردم  شريف رابر هم ندا و هم صدا با دیگر مسلمانان جهان از مستکبران و زورگویان عالم ابراز برائت کنند.

معمار کبیر انقلاب اسلامی و بنیان گذار روز قدس، در اهمیت این روز می فرماید:«روز قدس، جهانی است، و روزی نیست که فقط اختصاص به قدس داشته باشد. روز مقابله مستضعفین با مستکبرین است، روز مقابله ملتهایی است که در زیر فشار ظلم آمریکا و غیر آمریکا بودند، روزی است که باید مستضعفین مجهز بشوند، در مقابل مستکبرین، و دماغ مستکبرین را به خاک بمالند… روز قدس، روزی است که باید سرنوشت ملتهای مستضعف معلوم شود باید ملتهای مستضعف در مقابل مستکبرین اعلان وجود بکنند، باید همانطور که ایران قیام کرد، و دماغ مستکبرین را به خاک مالید، و خواهد مالید، تمام ملتها قیام کنند، و این جرثومه‌های فساد را به زباله‌دانها بریزند.»(7)

 

در حقیقت روز قدس، روز سعی صفا و مروه و رمی جمره حاجیانی است که در حج رمضان احرام بسته اند.

عید فطرجمع بندی فعالیت های انجام شده در ماه مبارک رمضان، بیان شباهت های این روز با روز قیامت، طلب عیدی و حاجت از خداوند متعال در این روز بیان مي کنند.


بلاخره ماه مبارک رمضان پایان می یابد و مردم خود را جهت روز عید سعید فطر آماده می نمایند. عید سعید فطر یکی از اعیاد است که نزد ما ایرانی ها و بخصوص مردم رابر حائز اهمیت است. در این روز مردان و زنان  با پوشیدن لباس نو به نزدیک ترین عید گاه های محل سکونت  كه در رابر به مصلي امام خميني (ره)است جهت اقامه نماز عید به آنجا می روند. حضور چشمگیر کودکان به همراه پدران ومادران و نزدیکان خود در عیدگاه ها از نکات جالب توجه این مراسم معنوی است.
با پایان نماز عید و خواندن دعا بصورت دسته جمعی، نمازگزاران بخصوص آشنایان ،اقوام و خویشاوندن همدیگر را در آغوش گرفته و طلب بخشش و حلالیت می نمایند. مردم رابر معتقدند: اگر کسی در طول سال مرتکب خطایی شده با طلبیدن حلالیت از یکدیگر در این روز بزرگ، خداوند تمام گناهان او را می بخشد. و مردم رابرفطره روزه خود را قبل از نماز به مسئولين جمع آوري فطره يا به مستحق وفقيردردمندي از خانواده خود مي پردازند و بعد از اتمام حلالیت کودکان نیز با گرفتن عیدی از بزرگترها این روز را به خوشی می گذرانند. اگر کسی نتوانست یکی از اقوام یا وآشنایان خود را در روز اول عید ملاقات کند، برای تبریک گویی وحلالیت طلبی تا سه روز فرصت دارد.
در روز عید اکثر مردم به دید و بازدید از بزرگترها و مریضان می روند همچنین اگر در طول چند ماه فردی از نزدیکان خود را از دست بدهد مردم جهت دلداری به منزل وی می روندحضرت علی(ع)، در یکی از خطبه های عید فطر می فرماید: «ای مردم! این روز، روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیان کاران و تبه کاران در آن ناامید می شود و این شباهت زیادی به روز قیامتتان دارد. پس با خارج شدن از خانه ها و ره سپار شدن به جایگاه نماز عید، به یاد آورید خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوی پروردگار و با ایستادن در جایگاه نماز، به یاد آورید ایستادن در برابر پروردگارتان را، و با بازگشت به سوی خانه های خود، متذکر شوید بازگشتتان را به سوی خانه هایتان در بهشت. ای بندگان خدا! کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود، این است کهفرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد و می گوید: بشارتتان باد ای بندگان خدا! که گناهان گذشته تان آمرزیده شد. پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید«.

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب