پایگاه اطلاع رسانی صبح رابر

۱۱:۳۵:۳۲ - پنج شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۴
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
فضای کشور انتخاباتی شد/آغاز ثبت‌نام داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان
ثبت‌نام داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری از امروز پنج‌شنبه ۲۶ آذر آغاز شد و تا ۲ دی ادامه می یابد.

به گزارش” صبح رابر”؛ به نقل از  شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ثبت نام از نامزدهای انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری از امروز پنجشنبه ۲۶ آذرماه آغاز شد.

طبق تبصره ۲ ماده ۱۲ آیین‌نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری ثبت‌نام از داوطلبان عضویت در مجلس خبرگان از تاریخ ۲۶ آذرماه ۹۴ تا دوم دی ماه ۹۴ جمعاً به مدت هفت روز به عمل خواهد آمد.

داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس خبرگان رهبری می توانند شخصاً یا به وسیله نماینده خود که کتباً معرفی شده باشد با در دست داشتن ۱۲ قطعه عکس جدید ۴*۶ و چهار نسخه تصویر کلیه صفحات شناسنامه در تهران به وزارت کشور و فرمانداری های سراسرکشور مراجعه و نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

طبق ماده ۳ قانون انتخابات مجلس خبرگان داوطلبان هنگام ثبت‌نام باید واجد شرایط زیر باشند:

الف- اشتهار به دیانت و وثوق و شایستگی اخلاقی.

ب- اجتهاد در حدی که قدرت استنباط بعض مسایل فقهی را داشته باشد و بتواند ولی‌فقیه واجد شرایط رهبری را تشخیص دهد.

ج- بینش سیاسی و اجتماعی و آشنایی با مسایل روز.

د- معتقد بودن به نظام جمهوری اسلامی ایران.

هـ – نداشتن سوابق سوء سیاسی و اجتماعی.

تبصره ۱- مرجع تشخیص دارا بودن شرایط فوق، فقهای شورای نگهبان قانون اساسی است.

تبصره ۲- کسانی که رهبر معظم انقلاب صریحا و یا ضمنا اجتهاد آنان را تائید کرده باشد از نظر علمی نیاز به تشخیص فقهای شورای نگهبان نخواهند داشت.

تبصره ۳- ضرورت ندارد که نمایندگان ساکن و یا متولد حوزه انتخابیه خود باشند.

بنابراین گزارش؛ از روز شنبه ۲۸ آذر نیز ثبت نام از داوطلبان شرکت در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی آغاز خواهد شد.

هیات‌های اجرایی پس از پایان مهلت ثبت‌نام انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی ظرف یک دوره زمانی ده روزه، صلاحیت داوطلبان را به استناد ماده ۵۰ قانون انتخابات و براساس استعلامات از مراجع چهارگانه معین در قانون انجام می‌دهند.

پس از بررسی صلاحیت داوطلبان در هیئت‌های اجرایی، بررسی صلاحیت داوطلبان در هیئت‌های نظارت و پس از آن در شورای نگهبان انجام خواهد شد که این روند تا ۵ اسفند ادامه خواهد یافت.

طبق ماده ۱۶ آئین نامه اجرایی هیئت مرکزی نظارت، اطلاعات داوطبان مجلس خبرگان را به مدت ۳ روز در اختیار شورای نگهبان قرار می دهد تا کار بررسی صلاحیت ها آغاز شود. این شورا نیز از ۶ دی تا ۱۵ بهمن صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان رهبری را بررسی می کند.

بررسی صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی نیز از ۵ تا ۱۴ دی در هیئت‌های اجرایی انجام می شود و پس از آن، ‌بررسی صلاحیت‌ها طبق روال در هیئت های نظارت استانی، هیئت مرکزی نظارت و شورای نگهبان تا ۵ اسفند ادامه خواهد یافت.

پس از طی مراحل قانونی در تاریخ ۲۷ بهمن ماه اسامی قطعی نامزدهای تأیید شده توسط وزارت کشور به مراکز حوزه های انتخابیه اعلام خواهد شد و یک روز بعد این اسامی توسط فرمانداران حوزه های انتخابیه در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

براساس جدول زمان بندی و طبق ماده ۲۳ آیین‌نامه اجرایی انتخابات مجلس خبرگان رهبری، زمان تبلیغات داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان رهبری از ۲۲ بهمن تا ۵ اسفند به مدت ۱۴ روز تعیین شده است.

همچنین زمان تبلیغات برای داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی نیز از ۲۹ بهمن تا ۵ اسفند به مدت یک هفته تعیین شده است.

انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی بطور همزمان پس از پایان مهلت قانونی تبلیغات در روز ۷ اسفند ماه برگزار می شود.

انتهای پیام/

سجام