پایگاه اطلاع رسانی صبح رابر

۴:۰۸:۵۵ - چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۲
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مخابرات به دنبال آبونمان 985 تومانی تلفن ثابت/ آبونمان 510 تومانی نقد شدنی نیست
پس از تصویب 510 تومان آبونمان تلفن ‌ثابت در شورای رقابت و اعلام درج تاثیر افزایش آبونمان در پیش‌بینی سال 92 مخابرات، برخی تصور ‌کردند پرونده آبونمان بسته شد. اما مخابرات پیشنهاد 985 تومانی خود را لحاظ کرده و منتظر تکمیل مصوبه است. به گزارش”صبح رابر”شرکت مخابرات ایران اواخر سال 91 درخواست افزایش مبلغ آبونمان […]

پس از تصویب 510 تومان آبونمان تلفن ‌ثابت در شورای رقابت و اعلام درج تاثیر افزایش آبونمان در پیش‌بینی سال 92 مخابرات، برخی تصور ‌کردند پرونده آبونمان بسته شد. اما مخابرات پیشنهاد 985 تومانی خود را لحاظ کرده و منتظر تکمیل مصوبه است.

به گزارش”صبح رابر”شرکت مخابرات ایران اواخر سال 91 درخواست افزایش مبلغ آبونمان تلفن ثابت را به شورای رقابت ارائه کرد.

به تازگی این شورا در جلسه 158 نهم تیرماه 92 در پاسخ به این درخواست مخابرات مصوبه‌ای را گذرانده که براساس آن مبلغ آبونمان هر خط تلفن ثابت معادل 100 پالس (با احتساب نرخ هر پالس 51.03 معادل 5103 ریال) تعیین کرده است.

این مصوبه شورای رقابت مشروط به میزان استفاده از خط است؛ به این تعبیر که اگر مشترکی در طول ماه کمتر 100 پالس از خط تلفن استفاده کند، باید آبونمان بپردازد و اگر بیشتر از 100 پالس استفاده کند، از پرداخت آبونمان معاف می‌شود.

مخابراتی‌ها می‌گویند: تمام مشترکان در طول ماه حداقل 100 پالس از تلفن استفاده می‌کنند. بنابراین با این مصوبه نمی‌شود، از هیچ مشترکی پول آبونمان گرفت.

البته رئیس شورای رقابت نیز گفته که مدیران مخابرات با این تصمیم شورا موافق نبوده‌ و قرار است دلایل خود را در شورا بیان کند.

جمشید پژویان رئیس شورای رقابت گفته است: شورا پس از شنیدن نظرات مخابرات، نظر تکمیلی را اتخاذ خواهد کرد. تاکنون شورا در این خصوص تصمیم نگرفته است.

اما خبر افزایش آبونمان تلفن ثابت از 63 تومان به 510 تومان بسیاری را به عجله انداخت. در حالی که شورای رقابت و شرکت مخابرات هنوز روی مبلغ 510 تومان به توافق نرسیده‌اند، امیدها روانه سهام مخابرات شد.

در گیرو دار انتشار این اخبار خوب، اداره نظارت بر ناشران بورسی نیز بر حسب وظیفه، خواستار شفاف سازی در مورد تاثیر افزایش آبونمان در درآمدهای شرکت مخابرات شد.

مخابرات نیز در پاسخ نوشت که «درآمد مذکور در پیش‌بینی‌های سال مالی 92 شرکت اصلی و تلفیقی گروه منتشر شده در تاریخ‌های 8اردیبهشت 92 و 3 مرداد 92 لحاظ شده است.»

از این پاسخ مخابرات بسیاری افراد تصور کردند که مخابرات با استقبال از موافقت شورای رقابت با افزایش آبونمان تلفن‌ثابت از 63 تومان به 510 تومان، این سود را در پیش‌بینی‌های مالی 92 لحاظ کرده است، اما ماجرا طور دیگری در حال رقم خوردن است. آنچه مخابرات به عنوان افزایش آبونمان تلفن ثابت در پیش‌بینی‌های 92 دیده، همان پیشنهاد اولیه مخابرات برای آبونمان حدود 985 تومانی است.

اواخر اردیبهشت 92 و زمانی که مدیران مخابراتی از اعلام پیشنهادشان برای مبلغ جدید آبونمان تلفن‌ثابت طفره می‌رفتند، خبرگزاری فارس از پیشنهاد نرخ 985 تومانی برای آبونمان تلفن ثابت خبر داد.

در تیرماه نیز پس از مصوبه اولیه 100 پالسی شورای رقابت، فارس در بررسی این مصوبه متوجه شد که مدیران مخابرات معتقدند امروز هزینه ماهانه نگهداری یک زوج سیم 3 هزار تومان است و امیدوار بودند شورای رقابت حداقل با یک سوم این هزینه به عنوان آبونمان موافقت کند.

صحبت‌های داوود زارعیان با خبرنگار فناوری اطلاعات فارس بر این موضوع صحه می‌گذارد.

معاون شرکت مخابرات ایران توضیح داد: شرکت مخابرات ایران پیشنهادی برای افزایش آبونمان به شورای رقابت داده که آن را در پیش بینی سود EPS شرکت نیز منظور کرده بودیم. این مبلغ مصوبه 510 تومانی شورای رقابت نیست. بلکه این پیش‌بینی هنوز توسط شورا تصویب نشده است.

اما زارعیان در مورد مبلغ پیشنهادی مخابرات برای آبونمان که در EPS لحاظ شده، چیزی نگفت.

به این ترتیب موضوع افزایش آبونمان تلفن ثابت که از اواخر سال گذشته مطرح شده، هنوز ادامه دارد. این طور که مخابرات با یقین و خاطر جمع رقم پیشنهادی خود را در پیش‌بینی‌های مالی سال 92 گنجانده، روی باز رئیس شورای رقابت برای شنیدن دلایل مخابراتی‌ها و ایرادات آشکار مصوبه 100 پالسی شورا، به نظر می‌رسد، تصویب آبونمان 985 تومانی تلفن ثابت در شورای رقابت چندان سخت نباشد.

نگارش: فاطمه سامعی

منبع خبر: فارس

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب