به گزارش“صبح رابر”؛ به نقل از  خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ تجمعات اخیر در سطح کشور اولین تجمع در سطح کشور نبوده و نخواهد بود؛ سال هاست که مردم به دنبال احقاق حقوق از دست رفته خود در اماکن مختلف تجمع می کنند.

سالهاست مجلس شورای اسلامی شاهد حضور تجمعات گسترده از اقشار مختلف مردم بوده و همواره نمایندگان با حضور در جمع مردم به مشکلات آنها رسیدگی می کردند.

معترضان به سیاست های مختلف، کارگرانی که کار خود را از دست داده اند، دانشجویان مختلف و … در سال های گذشته اعتراضات خود را برگزار کرده اند بدون اینکه عوامل انتظامی با آنها با خشونت برخورد کنند.

در این سال ها هر گاه این تجمعات به خشونت کشیده شده است آغاز کنندگان این خشونت ها تجمع کنندگان بوده اند و نیروهای انتظامی غالباً با مردم برخورد فیزیکی نداشته اند. به عنوان مثال در تجمعات اخیر قبل از آنکه منجر به اغتشاش و درگیری شود، تجمع کنندگان شعار نیروی انتظامی تشکر تشکر سر داده و از سعه صدر نیروی های انتظامی تشکر کردند.

وظیفه ماموران نظامی و انتظامی در چنین شرایط حفظ امنیت محل بوده و اگر قانون شکنی صورت نگیرد با معترضان برخورد فیزیکی نمی کنند؛ به عنوان مثال اگر محل کسبی مورد تجاوز معترضان قرار می گرفت، ماموران انتظامی موظف به خارج کردن معترضان بودند.

در اغتشاشات اخیر که در سراسر کشور از سوی عوامل بیگانه دعوت به خشونت شد، نیروهای انتظامی همواره به آرام کردن فضا کمک کرده و جز در مواقع آسیب دیدن جان و اموال عمومی، برای برخورد با اغتشاشگران وارد عمل نشدند.

Flash version 10,1 or greater is required

You have no flash plugin installed

Click here to download latest version

تصاویر منتشر شده از اولین ساعات اغتشاشات ایران به ویژه تهران نشان می دهد که چگونه معترضان به سمت نیروهای انتظامی سنگ پرتاب می کنند؛ در تصویر به وضوح دیده می شود که شروع حملات با پرتاب سنگ به نیروهای پلیس توسط یکی از آشوبگران بوده و ماموران با سعه صدر با آنها برخورد کردند.

این در حالی است که تجمعات در سایر نقاط دنیا معمولا به خشونت کشیده شده و پلیس هیچگونه خویشتن داری در قبال معترضان از خود نشان نمی دهد. در حالی که اغتشاشات اخیر منجر به شهادت چند نیروی نظامی هم شد، در کشورهای دیگر در چنین شرایطی نیروی نظامی هر کشوری با استفاده از سلاح گرم ده ها نفر را کشته است.

بر اساس تحقیقات مؤسسه «نقشه خشونت‌های پلیس»، در سال گذشته ۱۱۴۷ نفر از سوی پلیس آمریکا کشته شده‌اند که از این آمار ۹۲ درصد هدف گلوله پلیس، شوکر، خشونت‌های فیزیکی و خشونت با خودرو بوده است.
بر اساس مطالعات این مؤسسه در سال گذشته ۴۸ نفر از افسرانی که در خشونت علیه شهروندان شرکت داشته‌اند پیش از این یک نفر را به قتل رسانده‌اند و ۱۲ نفر نیز سابقه چندین قتل را در کارنامه خود دارند.

این موضوع نگرانی های شدیدی را برای فعالان اعتراضات اجتماعی در آمریکا به وجود آورده است تا جایی که مجبور شده اند برای پلیس آمریکا دوره های کنترل خشم در نظر بگیرند.

 

رگبار نیروهای امنیتی کنگو به روی مخالفان دولت

طی هفته های گذشته اعتراضاتی مشابه آنچه که در ایران به وقوع پیوسته بود، در کنگو صورت گرفت که در نهایت با مداخله پلیس و نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد.

رئیس جمهوری کنگو قصد داشت با تغییر قوانین مربوط به انتخابات ریاست جمهوری، برای بار سوم پست ریاست جمهوری را از آن خود کند. از همین رو ماه گذشته کمیسیون انتخابات کنگو اعلام کرد، انتخابات ریاست جمهوری را تا دسامبر  ٢٠١٨ به تعویق  می اندازد.

رئیس جمهور کنگو به مدت پانزده سال رئیس جمهوری کنگو بود، دوره ریاست جمهوری او در سال ٢٠١۶ به پایان رسیده بود؛ اما او که برگزاری انتخابات را تا امسال به تعویق انداخته بود قصد داشت با تغییر قانون اساسی کشور برای بار سوم برای پست ریاست جمهوری کاندیدا شود.

خشونت نیروهای امنیتی علیه اعتراضات آرام مردم در کنگو در مدت سه روز، ۷ کشته بر جای گذاشت که مورد اعتراض اسقف اعظم این کشور واقع شده است.

Flash version 10,1 or greater is required

You have no flash plugin installed

Click here to download latest version

صهیونیست ها هم اعتراضات فلسطینی ها را به خون نشاندند

فلسطینی ها هم هنگامی که در اعتراض مجدد به تصمیم رئیس جمهوری آمریکا علیه قدس اشغالی، در این شهر دست به تظاهرات زدند، مورد هجوم وحشیانه نیروهای نظامی صهیونیست ها قرار گرفتند.

تظاهرات مردم فلسطین در اعتراض به اقدامات آمریکا با اقدامات وحشیانه صهیونیستها به خشونت کشیده شد؛ به طور یکه شاهدان عینی اعلام کردند که نظامیان صهیونیست با استفاده از گلوله های پلاستیکی و گاز اشک آور معترضان را هدف قرار دادند.

 

تونس صحنه درگیری مردم با نیروهای امنیتی

نمونه آنچه در ایران گذشت در تونس هم به وقوع پیوست، مردم تونس در اعتراض به گرانی ها به خیابان آمده و مطالبات به حق خود را در اعتراضاتی آرام اعلام کردند؛ در این اعتراضات شعارهای سیاسی سر داده نشد اما حملات پی در پی نیروهای امنیتی و نظامی به مردم در نهایت آنها را مجبور کرد که برای مقابله با نیروهای امنیتی به پرتا سنگ روی بیاورند.

در این اعتراضات نیروهای امنیتی با باتوم و گاز اشک آور مردم را متفرق کرده و آنها را به شدت مضروب می ساختند.

https://media.mehrnews.com/d/2018/01/10/4/2684981.jpg

برخورد خشونت آمیز ماموران امنیتی سرزمین نیکی هیلی با معترضان

پس از ترک آخرین قطار حامل زباله های هسته ای از فرانسه به مقصد آلمان، تظاهرات معترضان فرانسوی در اعتراض به انتقال زباله های هسته ای از کشورشان به خشونت کشیده شد و پلیس با استفاده از گاز اشک آور سعی کرد تا تظاهرات را سرکوب کند و در جریان این ناآرامی ها ۱۶ نفر بازداشت شدند.

زد و خورد میان معترضان و پلیس در نهایت منجر به زخمی شدن تعداد زیادی از معترضان شد.

از طرف دیگر تیر ماه امسال بیستمین نشست سران کشورهای گروه ۲۰ در حالی در شهر ساحلی هامبورگ آلمان آغاز شده بود که مخالفین «نظام سرمایه‌داری» و «جهانی‌سازی» در اعتراضات گسترده خود تحت عنوان «به جهنم خوش آمدید» این شهر را به زد و خورد شدید بین خود و نیروهای پلیس و ارتش آلمان بدل کردند.

نمونه های خشونت علیه معترضان در آمریکا

مهر امسال پلیس آمریکا ۱۴۳ معترض به حکم برائت پلیس عامل جان باختن آنتونی «لامار اسمیث»شهروند سیاه پوست ۲۴ ساله در سال ۲۰۱۱ در شهر «سنت لوئیس» در  ایالت «میزوری» که یک اتوبان را مسدود کرده بودند، بازداشت کرد.
پلیس ۱۲۰ نفر را نیز در تاریخ ۱۷ سپتامبر بازداشت کرده بود و مجموع شمار کسانی که به دلیل شرکت در این اعتراض تاکنون بازداشت شده اند به ۳۰۰ نفر افزایش یافت.
معترضان و گروه‌های آزادی خواه، نیروهای امنیتی آمریکا را به استفاده از زور در این اعتراض متهم کردند.
تصاویر خشونت پلیس آمریکا با معترضان شیکاگو
تلاش نیروهای نظامی و انتظامی برای کنترل اغتشاشات اخیر به شکلی بود که در نهایت مردم برخی از شهرها با اهدای گل به نیروهای نظامی از آنها تشکر کردند. در این میان شهادت مظلومانه تعدادی از نیروهای انتظامی نکته مغفول اغتشاشات اخیر بود.
خبر ها همچنین حاکی از مصدومیت و نقص عضو تعداد دیگری از ماموران انتظامی در شهرهای مختلف بود.
سعه صدر و تلاش نیروهای امنیتی در اغتشاشات اخیر نمونه ای از مجاهدت های آنهاست که در شرایط بحران اگرچه سعی دارند از اموال عمومی و جان مردم حراست کنند اما مانند سایر نیروهای امنیتی در دنیا نبوده و از آسیب رساندن به تجمع کنندگان هرچند مطالبات آنها به حق نباشد جلوگیری می کنند.
Image result for ‫اهدای گل به نیروهای انتظامی در اغتشاشات‬‎
انتهای پیام/
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :